Toto je druhý článok o tom istom čo predtým

Niektorí z vás zostali po novom update jadra WordPressu na verziu 4.7 rovnako zmätení tak ako ja. Išli ste pridať alebo editovať článok a chceli ste nejaké slovo podčiarknuť, no márne ste hľadali túto možnosť na lište formátovania textu.

Spolu s touto možnosťou, bola odstránená aj možnosť zarovnania textu z oboch strán a taktiež bolo mierne upravené poradie ikoniek. Dobrou správou je, že tieto možnosti je možné vrátiť späť. Skôr, ako si to v tomto článku ukážeme, je v prvom rade dobré vedieť, prečo sa vývojári rozhodli pre takúto možnosť.

Podčiarkovanie textu je v podstate zlou voľbou, pretože čitatelia si môžu takýto text zamieňať za link s odkazom.

Zarovnanie textu z oboch strán nemá v prehliadačoch vždy rovnakú podporu a v mnohých prípadoch sa táto možnosť stala zlou voľbou pre celkovú čitateľnosť článku.

Ako môžete vidieť, tieto zmeny sa udiali preto, aby v konečnom dôsledku vaše články pôsobili na užívateľov o niečo lepšie a prehľadnejšie. Ak však trváte na navrátenie týchto možností, prinášam vám tri spôsoby ako to docielite.

1. Použitie klávesových skratiek


Tlačidlá síce vizuálne boli odstránené, ale klávesové skratky boli ponechané. Text jednoducho podčiarknete klávesovou skratkou Ctrl + U a text v prípade potreby zarovnáte z oboch strán klávesovou skratkou Alt + Shift + J. Aké jednoduché 🙂

2. Použitie pluginu “Re-add text underline and justify“


V prvom rade si musíte nainštalovať a aktivovať plugin Re-add text underline and justify.

Aktiváciou pluginu vám pribudne nová možnosť  v nastavení stránky. Presmerujte sa teda na Nastavenia » Písanie a všimnite si novú položku Editor style (štýl editoru), ktorá obsahuje štyri možnosti.

  • Default – without underline & justify buttons – touto možnosťou je plugin neaktívny
  • Re-add underline & justify buttons – táto možnosť vráti tlačidlá podčiarknutia a zarovnania textu z oboch strán
  • Re-add underline & justify + rearrange – táto možnosť vráti tlačidlá a zoradenie ikón tak, ako to bolo pred verziou WordPressu 4.7
  • Re-add justify only – no a nakoniec kto by potreboval iba tlačidlo zarovnania textu z oboch strán.

Po vybraní jednej z možností nezabudnite nové nastavenia aj uložiť.

3. Použitie pluginu “TinyMCE Advanced”


Tento spôsob v sebe zahŕňa oveľa viac ako len pridanie chýbajúcich tlačidiel. Týmto pluginom totiž nahradíte svoj štandardný editor za rozšírený editor.

Nainštalujte si a aktivujte si plugin TinyMCE Advanced.

Po aktivovaní nájdete nové nastavenia pluginu pod nastaveniami – Nastavenia » TinyMCE Advanced.

V hornej časti najskôr nájdete náhľad vášho nového editoru, pod ktorým nájdete nepoužité tlačidlá. V tomto prípade jednoducho pretiahnete tlačidlá podčiarknutia a zarovnania do hornej časti. Umiestnite si ich na miesto podľa vašej potreby.

Ako môžete vidieť, tento plugin obsahuje oveľa viac možností a je len na vás, ktoré ďalšie sa rozhodnete využiť.

Nové nestavenia si nezabudnite znova uložiť.

Zhrnutie

Ako ste mali možnosť vidieť, navrátenie chýbajúcich možnosti / tlačidiel do vášho editoru je pomerne jednoduchou záležitosťou. Otázkou však ostáva, či je táto záležitosť aj dobrou voľbou pre vášho čitateľa. Netreba to s formátovaním textu preháňať a čitateľa zbytočne miasť.

Ako dizajnér vám osobne odporúčam radšej nevyužiť žiadnu z týchto možností a riadiť sa pravidlom vývojárov, že menej, je niekedy viac.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top